Domyślna treść artykułu.
W każdym nowo utworzonym artykule pokaże się wpisany tutaj tekst. Wpisz więc tutaj domyślną treść nowego artykułu lub instrukcję dodawania nowego artykułu dla swojego klienta.
Strona o projekcie AUXILIUM
Kolekcja GOODBOY składa się z projektów: Auxilium, Auxilium Album i dodatkowych sylwetek.
Jest estetyczną opowieścią - trochę o mnie, przede wszystkim - dla mnie. Podstawą procesu projektowego było nawiązanie do strojów piłkarzy łódzkich klubów sportowych i ich kibiców. Przetworzone w kolażach fotografie stały się kreatywną interpretacją stroju sportowego, przetransponowanego na współczesną kolekcję, uszytą głównie ze skóry naturalnej. Inspiracją stały się zarówno archiwalne zdjęcia przedstawiające codzienne życie w latach 90. w Łodzi, ale także stroje ludowe.
Kraje Unii Europejskiej produkują rocznie ponad 2,2 miliarda ton odpadów. Zgodnie z przyjętym w marcu 2020 r. nowym planem działania dotyczącym gospodarki o obiegu zamkniętym, projektanci, producenci i konsumenci powinni zwracać większą uwagę na tworzenie propozycji dotyczących zrównoważonego projektowania produktów, zmniejszenia ilości odpadów i wzmocnienia pozycji obywateli (przez danie im „prawa do naprawy”). Branża odzieżowa stała się jednym z podstawowych sektorów, na które zwrócono szczególną uwagę̨.
Rocznie, na świecie produkuje się̨ prawie 7 mln ton skóry, m.in. na potrzeby przemysłu odzieżowego, obuwniczego i samochodowego. Branże wyrobów skórzanych Unii Europejskiej obejmują ok. 24.000 przedsiębiorstw i 400.000 pracowników. Całkowity roczny obrót szacuje się na więcej niż 31 miliardów Euro. W produkcji ubrań i akcesoriów skórzanych odpad produkcyjny stanowi ok. 40% materiału. Jest on utylizowany (składowany na wysypiskach śmieci lub spalany).
Projekt AUXILIUM (łac. „pomoc”, „odtrutka”) jest wielowątkowy, zarówno pod względem realizacji, jak i potencjalnego wykorzystania jego efektów w przyszłości. Założeniem pracy badawczej było przywrócenie do obiegu utylizowanych odpadów przemysłu odzieżowego (głównie skóry naturalnej).
Podstawowym celem było sprawdzenie możliwości pełnego wykorzystania odpadów skóry naturalnej, zamiast utylizacji – wywozu i składowania na wysypisku lub spalenia.
Naturalne, nieregularne i odkształcone brzegi skór, fragmenty z błędami garbarskimi, resztki powstałe w trakcie wykroju pożądanych elementów ubrań i akcesoriów, zostały ponownie wykorzystane w postaci patchworkowych błamów, które zostały następnie przetworzone. Wykonano próby zdobień, niszczenia (mechanicznego ścierania powierzchni skóry, chemicznego odbarwiania), przeszyć, ręcznych haftów, zdobienia koralikami, perłami, malowania różnymi rodzajami farb (akryl, farba do skór naturalnych, spray). Ostatnim etapem było pokrycie malowanych płaszczyzn emulsją zabezpieczającą skórę przed niszczeniem. Zrealizowanym celem tego etapu było wskazanie kreatywnych możliwości na wykorzystanie odpadów produkcyjnych. Co istotne, zrealizowanym celem było również zaprojektowanie i wykonanie materiału, który może być odczytany przez potencjalnego konsumenta nie jako przypadkowy patchwork skórzanych odpadów, ale jako estetyczny, pełnowartościowy produkt. Z punktu widzenia głównych założeń pracy badawczej, najważniejszym było wykluczenie, w trakcie całego procesu, generowania dodatkowych odpadów – celem projektu było wykorzystanie każdego odpadu produkcyjnego.
Realizacja kolekcji z całą pewnością może stać się przykładem „pozytywnych praktyk” projektowych i argumentem w dyskusji o negatywnym wpływie przemysłu odzieżowego na środowisko naturalne.
Powstały w trakcie badania materiał może być szeroko stosowany – zarówno w produkcji odzieży, jak i akcesoriów. Może mieć zastosowanie w przemyśle wnętrzarskim. Elementy uszyte z odpadów skór naturalnych z pewnością zostaną docenione przez odbiorców/klientów, którzy cenią unikatowy design; zachowując założenie o wyeliminowaniu odpadów w procesie produkcyjnym decydujemy się na produkcję unikatową, której nie można konfekcjonować masowo.
Projekt "AUXILIUM. Kolekcja ubiorów i akcesoriów ze skóry naturalnej, włączająca do obiegu odpady produkcyjne przemysłu odzieżowego" realizowany jest dzięki środkom otrzymanym w ramach Stypendium Artystycznego Miasta Łodzi.
Projekt "AUXILIUM ALBUM. Włączenie do obiegu odpadów produkcyjnych przemysłu odzieżowego na przykładzie ubiorów i akcesoriów ze skóry naturalnej" jest pracą badawczą realizowaną w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.
GOODBOY
Kolekcja: Michał Szulc
Kontakt KONKURS
Katarzyna Straszyńska-Pięta
Związek Międzygminny „BZURA”
k.straszynska-pieta@zmbzura.pl
ul. Pijarska 1, lok.9
99-400 Łowicz
tel. 690 985 040
tel. +48 46 839 62 71
Kontakt FESTIWAL
Marta Gmerek
Urząd Miasta i Gminy Parzęczew
ul. Południowa 1
95-045 Parzęczew
tel. 533 445 377